Western

Umělecký žánr western pochází z Ameriky – málokdo si dokáže americkou kinematografii představit bez tohoto žánru, western je zde hluboce zakořeněn.

Charakteristika westernu

Klasický westernový film je velmi přísně ohraničen časem i prostředím, ve kterém odehrává prezentovaný příběh. Také hrdina je velmi typizován. Snímek by se měl odehrávat na divokém západě – tedy v Severní Americe – a spadat by měl do období mezi 18. a koncem 19. století.

S postupem času je začíná vyvíjet nový pohled na westernové filmy a prostředí (v některých případech i čas) se začíná proměňovat. Divoký západ dokáže vcelku uspokojivě nahradit i jiná lokalita, kde však musí panovat dříve zaběhnuté zákonitosti westernu – právo silnějšího, příliš necivilizované prostředí, nepříliš komplikované mezilidské vztahy, které se řídí základními instinkty člověka (rodina apod.). Hrdinové musí v takovém nebezpečném prostředí obhajovat své ideály a spravedlnost se zbraní u pasu.

Původ westernu

Filmový western z počátku vycházel ze známých amerických literárních děl – právě v literatuře se western prosadil nejdříve.

Kinematografie dnes zná mnoho typů toho žánru, které vycházejí z původního konceptu amerického westernu. Kromě klasického westernu existuje také tzv. spaghetti-western, východní western (lépe eastern nebo také ostern), antiwestern (také revizionistický western) nebo westernové parodie.

Klasický western

Film, který má své kořeny v americké westernové kultuře, je klasickým westernem. Mezi postavy, které se v takovém filmu obvykle vyskytují, patří kovbojové, kočovníci, farmáři, lovci a podobně, kteří se snaží přežít. Hrdinové bývají věrní americkému ideálu a americkému způsobu života. Proti hrdinům stojí bandité, kteří se pohybují na okraji společnosti a často nesou latinskoamerické rysy, nebo domorodci (indiáni).

Pravděpodobně prvním filmem, který lze zařadit do této kategorie, je krátkometrážní snímek The Great Train Robbery z roku 1903. Tento snímek je bez problémů k nalezení na internetu, kde ho můžete sledovat online. Nejznámějším hercem tohoto podžánru pravděpodobně John Wayne.

Spaghetti-western

Spaghetti-western je souhrnné, původně hanlivé označení pro italskou nápodobu amerických westernů. Vyskytuje se od 60. let a vyznačuje se násilností, jednoduchostí a přímočarostí děje – hrdina mnohdy nemá ani jméno. Mezi první spaghetti-westernové filmy patří snímky režiséra Sergia Leonea, později tento podžánr proslavit takové herce jako je Clint Eastwood nebo Terrence Hill.

Eastern

Eastern je podoba westernového filmu, který se vyvinul na území bývalého komunistického bloku. Označení bylo také původně hanlivé. Ve výsledku je zde možné odhalit dvě odlišné tendence.

První tendence se snažila o potlačení klišé, že nevinní bílý osadníci musí bojovat s agresivními indiány o svůj život a jediný majetek. Severoameričtí domorodci jsou zde vyobrazeni jako lidé, kteří chrání svou zem před bílými lidmi, kteří okupují jejich půdu a prahnou po zlatě. Mezi nejznámější easterny této kategorie u nás patří pravděpodobně filmy natočené na motivy Karla Maye – lidé mají sledování těchto filmů v oblibě.

Dále mezi easterny patří filmy sovětské, které sice kopírují veškerá klišé a pravidla westernu, na druhou stranu ale řadí celý příběh do prostředí stepí ve Střední Asii. Bandity zde zastupují muslimské kmeny.

Antiwestern

Revizionistický western (neboli antiwestern) se snaží stejně jako eastern potlačovat některá klišé klasických westernů. Ideálem se zde stává život domorodců, právo použití zbraně je mnohdy popíráno. Typickým příkladem může být třeba film Tanec s vlky.