Thriller

Označení filmového žánru thriller vychází z ang. Slova „thrill“, což znamená otřást nebo vzrušit. Thriller tak představuje filmový nebo také literární žánr, který má vyvolat silné emoce, především napětí. Svou snahou vyvolávat u diváků napětí je tento filmový žánr blízký k hororu nebo také detektivce.

Thriller vs. horor

Thriller i horor se snaží u diváka vytvořit napětí, ovšem zatímco u sledování thrilleru cítí divák většinou strach o osud hlavního hrdiny, hororové filmy se snaží vyvolávat u diváka napětí, které má vést ke vzbuzení osobního strachu, strachu o sebe sama. Thriller také pracuje s relativně reálnými zdroji napětí, zatímco v hororu vyvolávají napětí věci fiktivní, většinou nadpřirozené.

V rámci mnoha filmů se oba výše zmiňované žánry překrývají – není to nic neobvyklého, zvláště když je rozdíl mezi těmito dvěma žánry tak nepatrný. Proto není divu, že pokud hledáte k online zhlédnutí nějaký film podobného založení, prohledáte většinou obě žánrové kategorie.

Thriller vs. detektivka

V thrilleru jde většinou o to, že se hlavní hrdina snaží zabránit zločinu nebo vraždě – napětí zde tvoří zájem diváka o to, jak to dopadne. Na druhou stranu v detektivním filmu se hlavní postava většinou snaží odhalit všechny aspekty zločinu, který se už stal.

Další charakteristické znaky pro thriller

Kromě snahy vyvolávat napětí je dalším typickým prvkem thrillerů častá akce a velmi rychlý sled událostí – to vše je podporováno velmi rychlým střihem ve filmu.

Hrdina, který se obvykle snaží přechytračit plány padouchů, kteří jsou nejen v přesile, ale také mají lepší vybavení, musí být inteligentní a musí dostávat ty správné nápady v pravou chvíli. Často užívanými prostředky jsou falešné stopy nebo cluffhangery (konec scény v nejnapínavějším momentu). Filmaři také pro thrillery vybírají atraktivní a neobvyklá prostředí jako jsou například exotické země, pouště, polární oblasti, tropy moře apod.

Hlavním hrdinou bývá buď neohrožený „tvrďák“, pro kterého je stav neustálého smrtelného nebezpečí běžný nebo jím naopak může být obyčejný člověk, který se v nebezpečné situaci ocitl náhodou.

Dříve bývali hlavními hrdiny thrillerů především muži, v poslední době naopak přibývá ženských postav.