Science fiction

Science fiction (nebo také zkráceně sci-fi) – v překladu vědeckofantastický žánr – je většinou definován tím, že se děj nějakého uměleckého díla (například filmu) točí kolem nových či vysněných technologií nebo také okolo neznámých forem života (mimozemšťanů apod.), které se objevují v realistických kulisách našeho světa. Nemusí se však jednat pouze o přítomnost naší země – děj science fiction se často odehrává ve vesmíru v budoucnosti, nebo je zde také vytvářena alternativní historie – něco funguje jinak, než jak si myslíme, že to funguje (př. film Matrix).

Blízké žánry

Nejbližším žánrem ke science fiction je pravděpodobně žánr fantasy. V obou těchto žánrech se setkáváme s bytostmi nebo technologiemi, které nenáleží do našeho světa. Ve fantasy žánru však mimozemské formy života nahrazují bytosti z bájí (jako čarodějnice, upíři apod.), místo nových technologií se zde objevují kouzla, magické předměty a mnohdy také jiné přírodní zákony.

Sci-fi často pracuje s tím, jak by mohla naše civilizace vypadat za pár desítek let, kam by se mohla posunout. (Například, kdyby naše civilizace vynalezla vesmírné lodě a nalezla ve vesmíru jiné formy života, novou technologii, mohlo by vzniknout něco podobného, čeho se dočkala civilizace ve filmové sérii Star Wars?) Ve fantasy je však většinou vytvářen úplně nový svět, který si žije sám pro sebe, nebo se do něj nedopatřením dostane někdo z našeho světa.

Podžánry sci-fi

V dnešní době existuje minimálně šest podžánrů tohoto divácky oblíbeného žánru. Patří sem akční a dobrodružné sci-fi (Star Wars George Lucase), filosofické sci-fi  (film 2001: Vesmírná odysea od Stanleyho Kubrika), katastrofiské a hororové sci-fi (Vetřelec) nebo také sci-fi komedie (Muži v černém).

Dalšími méně užívanými podžánry filmů typu sci-fi může být například utopie, antiutopie, space opera, cyberpunk, streampunk, hard nebo soft science fiction, apokalyptická a postapokalyptická sci-fi a mnoho dalších.

Historie sci-fi žánru

Science fiction žánr má hned dva zakladatele – jedním je Jules Verne, který se věnoval především zkázonosným technologiím, druhým je Herbert George Wells, jehož primárním zájmem byl vliv technologie na člověka a na naši civilizaci (mimozemšťané, cestování časem, biotechnologie atd.)

České sci-fi zastupují Karel Pleskač, Svatopluk Čech a samozřejmě také Karel Čapek

Za nejstarší sci-fi film můžeme považovat snímek Cesta na Měsíc z roku 1902 filmaře Georgese Mélièse. Tento krátkometrážní snímek je volně dostupný ke sledování online na internetu.