Recenze filmu Temná věž

Nesfilmovaná sága Stephena Kinga se konečně dostává do kin. Po deseti letech, skákání mezi studiemi a režiséry nebo osekávání rozpočtu. Původní 150-milionový start s Ronem Howardem u kormidla se tedy nekoná, skromnější 60 miliónová produkce sebrala pár dobrých herců, jednu z knih a minimálně nás chce vtáhnout do dění a zabavit akcí na 95 minut.

Ve středu vesmíru je vysoká věž, kolem níž se otáčí její celková stabilita. Ale jakýsi člověk v černém se ji pokouší zlomit a hledá malé děti se zvláštními schopnostmi, které mohou zaútočit, aby způsobily kolaps věže. Malý Jake má v našem světě vlastní problémy – rozvedená rodina ho zaměstnává naplno, ještě více ho matou vlastní sny, kde se upírá na věž, vidí neznámého chlapíka a dalšího, co umí výborně zacházet s pistolemi. Události naberou rychlý spád, když mu najednou půjdou po krku záhadní cizinci, navíc se ve městě objeví i portál do jiné dimenze či světa a tam ... potká pár starých známých ze snů.

Radějise přiznám, že jsem nečetl jsem předlohu, takže k Temné věži přistupuji jako na další letní akční film. Jistě, náročná produkce a roky dlouhé očekávání se mohou zčásti připsat k výsledku, ale ... Prolog s jiným světem a titulní věží se ukáže být nečekaně svěží, rychle pochopíte důležitost, pak se už jen soustředíte na jednotlivé postavy a jejich spojitost s hlavním dějem . Je velmi pravděpodobné, že se z předlohy musel řádně křesat a "hollywoodizovať", aby postavy měly svou pozici v ději pochopitelnou i pro úplného nováčka.

Tato postava je záporá, jiná zas hrdina, ostatní jsou spíše do počtu, mají své problémy a pracují spíše v roli statistik pro několik protagonistů. Není to výrazné mínus, pokud přistoupíte k filmu jako novému projektu, co startuje - současně však zřejmě cítíte, že tu zůstalo  jen základní dějové torzo pro fungování, ale oproti budovanému kultu se zde dostal pouze malý fragment. A to je největší hanba, která bude pravděpodobně vytýkána i fanoušky. Z hrubých knih zůstala takřka 100- stránková novela pro film...

V ději nás čekápřehlídka osvědčených momentů. Hrdina má silnou minulost, záporák také (a jako bonus májí také vzájemný konflikt). Když už poznáte existenci paralelních světů (dobře se řeší, fungování se dá pochopit), začnou skoky, mezikulturní rozdíly a potřebné propojení postav. Škoda, že některé momenty jsou klasické, kde lépe vybavená rasa poráží slabší (ještě bude otázkou, kde se do toho chtějí zamontovat lidé) nebo jeden silný charakter dokáže odolat dvacítce jiných. Prostřední třetina je zřejmě nejslabší, protože se děje málo zajímavého - zatímco první vás stále dokáže navnadit na další a finální nabídne alespoň více akce či nejeden kulturní šok a propojení.

Nelámal bych si dál hlavu nad herci a jejich postavami. Idris Elba jako Roland / Gunslinger má cosi do sebe a malý Tom Tailor hraje v nejedné scéně parádní sólo, když se musí poprat s osudem. Tím největším magnetem může být Matthew McConaughey, který si roličku patřičně užívá, přestože prostoru nemá příliš mnoho, archetyp záporáka těžko překročí a do finále si přinesl nečekané a nepatřičné triky. No je tu i pár dobře obsazených dám, kde zejména mámu hraje adekvátně Abby Lee (malý tip dříve než si namožíte mozkové závity, že kde hrála ... naposledy v Mad Max).

Temná věž má skvělé pasáže: úvod, nějaké flashbacky, světové fungování nebo některé akční scény. Ale vyvažuje je  průměrnými momenty a dlouhými scénami, které mohou být vystříhány a nahrazeny jinými. Je škoda, že film má prvních 30 minut výbornou atmosféru, připravuje si dobrý zachrańují typickou snahu o blockbuster.

Nicméně, žádná katastrofa to není, nečekejte velkolepý start nové série. V této podobě je to poměrně solidní pilot pro případnou sériovou přípravu ...

Temná věž (USA, 2017, 95 min.)

Režisér: Nikolai Arcel. Hrají: Idris Elba, Matthew McConaughey, Tom Taylor, Dennis Haysbert, Ben Gavin