Filmová pohádka

Filmová pohádka se od klasické pohádky liší tím, že na rozdíl od původního literárního díla, ze kterého může film vycházet, je většinou určena širokému spektru diváků. Kromě klasické cílové skupiny, do které patří děti a mládež, se u takového snímku většinou zabaví i dospělí. Filmová pohádka je žánr pro celou rodinu.

Charakteristické znaky

Filmová pohádka je vlastně film, který svůj námět čerpá z klasických autorských pohádkových předloh nebo také z lidové slovesnosti. Objevují se zde jak klasické pohádkové náměty (princezna, kterou chce drak), tak zcela originální příběhy.

Klíčovými znaky pohádek (i těch filmových) je fikce prostoru času i děje a většinou zde hrají významnou roli nadpřirozené bytosti, kouzla a v našem světě neplatné přírodní zákony (není to však podmínkou).

Hlavním tématem bývá boj dobra se zlem a v každé správné pohádce dobro vítězí. Obvykle je vše dokresleno nějakým morálním ponaučením, které má obohacovat především děti, ale i dospělí si z něj mohou vzít příklad. Moralizování nesmí převládat, neboť pohádkové filmy lidé s dětmi sledují většinou proto, aby si odpočinuli. Filmaři se proto snaží, aby byl snímek líbivý a také zábavný – zkrátka se musí podvolit komerčnosti. Častým motivem je láska dvou lidí.

Typické figury filmových pohádek

Filmová pohádka využívá všech možných klasických pohádkových postav, jako jsou čerti a andělé, čarodějnice a černokněžníci, draci, princezny, princové a králové, víly, vodníci, bludičky, obři i trpaslíci a mnoho a mnoho dalších. Výjimkou nebývají ani inteligentní mluvící zvířata apod. Dále se zde obvykle vyskytují různé magické předměty. Děj se odehrává ve fantaskních oblastech jako je nebe a peklo, podvodní nebo také podzemní svět, různé začarované nebo prokleté stavby aj. Nadpřirozené bytosti, předměty nebo prostředí se objevují v pohádkách ve větší nebo menší míře – v některých vystupují výhradně pohádkové postavy, v jiných se takové postavy vyskytují sporadicky.

Vše je černobílé

Veškeré bytosti, předměty nebo i prostředí, které se ve filmových pohádkách objevují, mají za úkol bud hlavnímu hrdinovi pomoci, nebo mu zabránit v pokračování v cestě – pomáhají nebo ubližují.

Pohádka musí skončit zásadně dobře – dobro musí zvítězit a zlo musí být poraženo a potrestáno.

Podoba filmových pohádek

Pohádkové filmy mohou být určené pro promítání v kinech a může se také jednat o pohádku určenou pouze pro televizní vysílání. Na dětských kanálech se zase vysílají pohádkové seriály, které děti mohou sledovat delší dobu, než filmy. Pohádky mají často rodinný charakter a filmaři do nich zasazují mnoho komických prvků, aby se mohl bavit skutečně každý. Některé z klasických českých filmových pohádek lze sledovat v pohodlí vašeho domova online na internetu.