Komedie

Pravděpodobně nejoblíbenějším literárním, dramatickým a filmovým žánrem je komedie. O této míře oblíbenosti tohoto žánru zřejmě rozhoduje to, že komedie je laděná do příjemného odlehčeného tónu, díky kterému dokáže zjemnit i mnohé společenské problémy. Při sledování takového filmu mohou jeho diváci „vypnout“ a užívat si bezstarostného večera. Opakem ke komedii je již od dob antického divadla tragédie.

Charakterizace komedie

Komediální žánr si klade za cíl svého diváka rozesmát – a pokouší se o to všemi možnými způsoby. Bývá zde často využita častá lidská schopnost dělat si legraci z vlastních problémů, z lidských slabostí a nedostatečností. Velkou roli zde hraje také přirozená radost z cizích patálií. Základními prvky zde bývá humor společně s komikou, která by měla být vkusná – a u většiny skutečně dobrých komediálních filmů vkusná bývá (výjimkou bývají tzv. bláznivé komedie). V komedii se bere vše v nadsázkou a ve většině případů to na konci příběhu dopadne s hlavním hrdinou dobře.

Situace diváka

Aby mohl být divák pobaven, je obvykle nutné, aby si udržel od hlavních hrdinů komedie určitý odstup, který mu dovolí, aby se smáli v případě, že postavám ve filmu zrovna do smíchu není. Tento odstup je základní předpoklad k tomu, aby se divák u sledování filmu žánru komedie bavil.

Humor v komedii

Komediální humor ve filmu je velmi podobný tomu v divadle – využívá se zde verbální (gagy) i nonverbální humor (např. mimika nebo gestika), nalezneme zde také humor situační.

Jedním z prostředků, které především tvoří komiku na filmovém plátně (nebo i na pódiu divadla) je herecký projev. Komediální herci často přehánějí – více a charakterističtěji mluví a hýbou se. Dále ke komickému efektu přispívají různé rekvizity a také prostředí, do kterého je všechno zasazeno. (Jedním příkladem za všechny může být například film Žhavé výstřely režiséra Abrahamse z roku 1991.)

Podžánry komedie

Komediální filmy mohou spadat do několika podkategorií. Podle typu humoru můžeme dělit komediální žánr na klasickou komedii (slovní a neironické), bláznivou komedii (velmi nadsazené, spíše neverbální), černou komedii nebo také hororovou komedii (např. film Krotitelé duchů).

Podle toho, co je obsahem komedie, okolo čeho se točí celý příběh, rozlišujeme romantickou komedii (milostný příběh), akční komedii, krimikomedii (například film Četník a četnice), sci-fi komedii (Muži v černém), hudební komedii (Sestra v akci), satirickou komedii (Vrtěti psem) nebo také parodii.

Dále tu máme rodinou komedii, teenagerovskou komedii, komedii pohlaví či třeba mafiánskou komedii – tyto typy komediálních filmů se liší tím, kdo se zde vyskytuje jako hlavní skupina postav (rodina, teenareři, muži vs. ženy apod.).

Vybere si každý

Je na každém z diváků, jaký styl humoru nebo téma má v oblibě, troufám si ale tvrdit, že si z toho nepřeberného množství komedií, které se každoročně natáčejí (komerčně jsou nejúspěšnější), vybere každý. A pokud hledáte nějaký pěkný pohodový film na večer, není nic jednoduššího, než prohledat internet a sledovat si nějakou příjemnou komedii online.