Filmové žánry

Kinematografii zle dělit podle nejrůznějších aspektů – například z hlediska doby, kdy byl konkrétní film natočen, z hlediska národnostní příslušnosti autora, uměleckého stylu a podobně. Běžný divák ovšem filmy dělí převážně podle filmového žánru.

Praktičnost filmového žánru

Filmový žánr je pro obyčejného diváka prostředek, díky kterému je schopen snadněji popsat někomu jinému, pro něj dosud neznámý film. Filmový žánr také může pomoci v rozhodování, jaký snímek budeme sledovat (i když o tom rozhoduje také mnoho dalších aspektů, jako jsou oblíbení tvůrci nebo herci apod). Není ale nic jednoduššího, že vyhledávat na serverech pro online sledování filmů.

Podstata filmového žánru

Ve skutečnosti je všechno tohle možné díky tomu, že filmový žánr je založen na konvencích. Filmy jsou zde rozdělovány podle společných znaků, často mluvíme o tom, co je pro konkrétní žánr typické – jsou to typické náměty, typické téma, obvyklé typy zápletky, typické postavy, typické prostředí aj.

Pokud tedy jiná osoba zná obvyklé prvky žánrů, je schopná si podle toho, do jakého filmového žánru je film zařazován, snadno představit, o co nejspíš půjde.

Literární a dramatické žánry

Film patří mezi nejmladší komunikační média (později přichází pouze televize a internet). Je tedy celkem logické, že je většina nejrozšířenějších filmových žánrů převzatá z literatury a dramatu. Mezi základní dramatické žánry patří komedie a tragédie a dá se říci, že ostatní z nich vycházejí.

Dnes existuje mnoho filmových žánrů a jeden snímek může samozřejmě splňovat základní aspekty i několika žánrů najednou. Je téměř nemožné vyjmenovat veškeré filmové žánry a na žádný nezapomenout. Zvlášť, když si uvědomíme, že jednotlivé žánry mohou mít spoustu podžánrů (jako například válečné drama, rodinné drama, politické drama, detektivní drama aj. nebo situační komedie, konverzační komedie, rodinná komedie, bláznivá komedie apod.).

Základní filmové žánry

Mezi nejužívanější filmové žánry patří komedie, drama, romantický film (nebo také milostný), horor, detektivka, thriller, válečný film, rodinný film, pohádka, tragikomedie, parodie, akční film, dobrodružný film, erotický film, western, historický, životopisný, dokumentární film, katastrofický film, hudební film, muzikál, roadmovie, sci-fi, fantasy a mnoho dalších. Méně časté žánry jsou pak eaststern, propagandistický film, pastiž, cyberpunk, film noir, experimentální film nebo povídkový film.