Film Logan: Wolverine

Fanoušci filmové série X-men začátkem roku potěšil další díl z této úspěšné řady sci-fi snímků. Děj ukazuje na postupný dopad všech jedinců a že nic není věčné. Ač se v předchozích filmech Wolverine, kterého představuje Hugh Jackman a Profesor X v podání Patricka Stewarta, ukazují jako silné bytosti, ve filmu Logan jsou to již vysloužilí jedinci, kteří mají přenechat místo jiným, mladým.

Wolverinova schopnost samo-uzdravení postupně vyprchává, ale Profesor X je na tom daleko hůř, poněvadž je vážně nemocen, ztrácí paměť a k tomu ho ohrožují i časté záchvaty. To by měl být pro oba jedince signál k tomu, aby předali své zkušenosti a schopnosti mladším. Zde vstupuje do děje mladá dívka Laura, která v sobě objevuje obdobné schopnosti jako Wolverine. Ten ji posléze učí, jak naplno svých schopností využít ku prospěchu.

Zpracování filmu je pro mnoho kritiků až přehnané na drastičnost. Objevují se krvavé scény, možná až přemrštěné. V tomto ohledu si každý divák musí ujasnit, jaká snesitelnost je jemu osobní. Až na taková místa je film zdařilý a ve své podstatě je to pouze loučení Wolverina. Tím pádem se musí objevit znaky boje, síla, i neurvalost a vytrvalost.

Zajímavostí z oblasti natáčení je fakt, že představitel Profesora X, Patrick Stewart zhubl pro tuto roli deset kilo. Aby dal postavě věrohodnost nemocného staříka, shodil tolik, že měl najednou podvýživu. V rozhovorech potvrdil, že za celou hereckou kariéru se tak výrazně měnil postavu kvůli roli poprvé.

Vzhledem k tomu, že film sice patří do kolekce snímků X-men, je v podstatě odlišný a dozajista je ho vhodné shlédnout i bez předchozí znalosti zmíněných filmů. Pojednává především o smyslu života, úvahách o stárnutí a umírání. Ukazuje, že i jedinec, dříve prakticky nepřemožitelný ztrácí síly, nic není věčné.